Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Funduszy Wyszehradzkich finansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest propagowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.
Kierownik projektu:
dr hab. Aleksandra Mężykowska, e-mail: amezykowska@gmail.com.
Opis projektu
Głównym celem projektu jest analiza instrumentów prawnych przyjętych przez władze publiczne w odpowiedzi na masowy napływ ludności do krajów V4 w związku z agresją Rosji na Ukrainę, a także porównanie rozwiązań i wyróżnienie tych, które okazały się najskuteczniejsze oraz przygotowanie zaleceń, które będą w stanie pomóc w postępowaniu z podobnymi nieoczekiwanymi wyzwaniami w przyszłości.
Koordynatorem projektu jest dr hab. Aleksandra Mężykowska. Projekt będzie realizowany we współpracy z prof. dr hab. Anną Młynarską-Sobaczewską oraz panem Piotrem Polakiem.
Projekt będzie realizowany przez następujących naukowców z instytucji partnerskich: JUDr. Věra Honusková, Ph.D z Wydziału Prawa Uniwersytetu Karola (Czechy), Ms Réka Friedery, PhD, LLM z Instytutu Studiów Prawnych Centrum Nauk Społecznych w Budapeszcie (Węgry), Pani Miroslava Mittelmannová oraz Pani Dagmar Lantajova, z afiliacją Wydziału Prawa Uniwersytetu w Trnawie (Słowacja).
Partnerzy
Projekt “Shelter law-making: The legal response to the mass migration caused by Russian aggression against Ukraine” będzie prowadzony w latach 2023 to 2025 przez następujących partnerów:
Projekt finansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.
W dniu 30 września 2024 r. uczestnicy projektu “Shelter law-making. Legal response to massive migration caused by the Russian aggression against Ukraine” wzięli udział w seminarium zorganizowanym w siedzibie Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Uczestnicy (Věra Honusková, Réka Friedery, Miroslava Mittelmanova, Anna Młynarska – Sobaczewska, Aleksandra Mężykowska i Piotr Polak) wymienili poglądy na temat nowych osiągnięć w badanej dziedzinie. Dyskusje koncentrowały się w szczególności na prawnych ścieżkach przekształcania ochrony czasowej w pobyt czasowy, możliwościach podejmowania zatrudnienia i prowadzenia działalności gospodarczej, różnicach w dostępie do systemu opieki zdrowotnej i edukacji.
W dniu 8 maja 2024 r. uczestnicy projektu ” Shelter law-making. Legal response to massive migration caused by Russian aggression against Ukraine ” wzięli udział w seminarium zorganizowanym w Pradze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Karola.
Uczestnicy wymienili wstępne uwagi na temat zmian prawnych wprowadzonych przez kraje V4 w związku z masowym napływem osób uciekających z Ukrainy z powodu rosyjskiej agresji. Interwencje dotyczyły w szczególności następujących kwestii:
Kolejne seminarium uczestników projektu zaplanowane jest na jesień 2024 r.