Basic Research
Więcej informacji
Akty prawa miejscowego – aktualne problemy w świetle doktryny i orzecznictwa
Nakładem Wydawnictwa INP PAN ukazała się monografia Sylwestra Szczepaniaka pt. Akty prawa miejscowego – aktualne problemy w świetle doktryny i orzecznictwa. Publikacja stanowi podsumowanie dorobku doktryny prawa administracyjnego osadzone w szerszym kontekście, jakim jest status ustrojowy podmiotów władnych do ich wydawania. Autor sformułował postulaty de lege ferenda, których wdrożenie może przyczynić się do zwiększenia pewności i stabilności w zakresie tworzenia podstaw prawnych i otoczenia prawnego dla aktów prawa miejscowego, a także procesu ich wydawania przez jednostki samorządu terytorialnego.
Więcej informacjiFrontiers Research
Więcej informacji
Regulacje prawne w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym wprowadzone na skutek pandemii koronawirusa – Zagadnienia wybrane
W ramach serii Frontier Research prezentujemy Państwu długo oczekiwaną monografię REGULACJE PRAWNE W POSTĘPOWANIU ADMINISTRACYJNYM I SĄDOWOADMINISTRACYJNYM WPROWADZONE NA SKUTEK PANDEMII KORONAWIRUSA – ZAGADNIENIA WYBRANE, pod redakcją prof. dr hab. Marka Szewczyka, dr hab. Ewy Szewczyk, prof. INP PAN oraz dr Lucyny Staniszewskiej.
Więcej informacjiKryminologia
Więcej informacji
Karierowicze kryminalni? Aktywność przestępcza w dalszych losach nieletnich
Książka Karierowicze kryminalni? Aktywność przestępcza w dalszych losach nieletnich, to owoc pracy całego zespołu Zakładu Kryminologii INP PAN i to nie tylko zespołu dzisiejszego, ale także starszego pokolenia badaczek, których pracę kontynuowaliśmy. Zebrany materiał badawczy obejmuje przeszło 30 lat. Prowadzone przez nas badania miały charakter eksploracyjnym, stąd głównym ich celem było poznanie procesów, które w planie badań nazwaliśmy wstępnie „karierami kryminalnymi”. Innymi słowy, chcieliśmy zobaczyć, jakich czynów niezgodnych z prawem osoby, które popełnianie przestępstw rozpoczęły jako nieletni, dokonywali w późniejszym okresie życia, już po osiągnięciu dorosłości. Następnie chcieliśmy sprawdzić, czy te ich drogi życiowe można pogrupować i czy układają się one w jakieś wzorce.
Więcej informacjiLegal Monograph
Więcej informacji
International Cooperation of Competition Authorities in Europe: From Bilateral Agreements to Transgovernmental Networks
Nakładem Wydawnictwa Instytutu Nauk Prawnych PAN ukazała się 2 edycja poprawiana i uzupełniona monografi pt.: „International Cooperation of Competition Authorities in Europe: From Bilateral Agreements to Transgovernmental Networks” pod redakcją Mateusza Błachuckiego.
Publikacja wydana w modelu OA, będąca efektem realizacji grantu NCN UMO-2016/23/B/HS5/03605 “Ponadnarodowe sieci organów administracji publicznej i ich wpływ na krajowy porządek prawny (na przykładzie sieci organów ochrony konkurencji”, przyznanego dr hab. Mateuszowi Błachuckiemu, prof. INP PAN jest dostępna w repozytorium e-Biblioteka Prawnicza
Więcej informacjiRozprawy Prawnicze
Więcej informacji
Kwalifikacja prawna umowy faktoringu. Studium prawnoporównawcze
Nakładem Wydawnictwa INP PAN ukazała się monografia dr Roberta Siwika pt. Kwalifikacja prawna umowy faktoringu. Studium prawnoporównawcze. Monografia stanowi zaktualizowaną wersję rozprawy doktorskiej.
Umowa faktoringu, jako przykład empirycznego kształtowania się stosunków obligacyjnych, nie poddaje się jednoznacznej klasyfikacji na gruncie polskiego prawa cywilnego jak i większości obcych systemów prawnych. W polskiej doktrynie dominują poglądy, że należy uznać ją za umowę nienazwaną o cechach umowy mieszanej lub też umowę mieszaną. Często faktoring uznaje się też za zespół umów (umowy sprzedaży, pożyczki), powiązanych ze sobą funkcjonalnie, ale niezależnych prawnie, w skład którego wchodzą umowa przelewu oraz inne nazwane lub nienazwane umowy, regulujące pozostałe usługi faktora na rzecz faktoranta (np. umowa zlecenia). Wreszcie umowę faktoringu kwalifikuje się jako samodzielną umowę nazwaną (np. umowę sprzedaży, pożyczki, zlecenia).
Więcej informacjiRaporty INP PAN
Więcej informacji
Poza prawem. Prawna ocena działań państwa polskiego w reakcji na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej
Oddajemy w Państwa ręce opracowanie pod redakcją dr hab. Witolda Klausa, prof. INP PAN, kierownika Centrum Badań nad Prawem Migracyjnym i Zakładu Kryminologii INP PAN, będące prawnym komentarzem do dramatycznych wydarzeń, które nieprzerwalnie od sierpnia 2021 roku rozgrywają się na granicy polsko-białoruskiej. Mający tam miejsce kryzys humanitarny, a w zasadzie odpowiedź na niego ze strony polskiego rządu, budzi nie tylko wiele pytań natury moralnej, ale także prawnej. Autorzy raportu próbują odpowiedzieć na najważniejsze z tych ostatnich.
Więcej informacjiPoza seriami wydawniczymi
Więcej informacji
20 lat ustawy o dostępie do informacji publicznej. Podsumowanie i perspektywy ustawowej regulacji prawa do informacji publicznej
Nakładem Wydawnictwa INP PAN ukazała się kolejna publikacja zbiorowa inspirowana wiodącymi pracami badawczymi Zakładu Prawa Administracyjnego INP PAN: „20 lat ustawy o dostępie do informacji publicznej. Podsumowanie i perspektywy ustawowej regulacji prawa do informacji publicznej” pod redakcją Mateusza Błachuckiego i Grzegorza Sibigi.
Publikacja, poświęcona pamięci prof. dr hab. Teresy Górzyńskiej, w siedmiu częściach przedstawia szczegółowe zagadnienia związane z regulacją prawa do informacji publicznej. Wychodząc od zagadnień generalnych, takich jak m.in. rola orzecznictwa sądów administracyjnych w kształtowaniu prawa do informacji publicznej (artykuły prof. dr hab. Małgorzaty Jaśkowskiej, prof. UKSW, dr hab. Przemysława Szustakiewicza, prof. UczŁ, dr Łukasza Nosarzewskiego), przez zagadnienia konstytucyjne, formy udostępnienia informacji publicznej, uprawnienia informacyjne, ograniczenia prawa do informacji publicznej, po problematykę zwalczania bezczynności podmiotów zobowiązanych i karnoprawnej ochrony prawa dostępu do informacji.
Więcej informacji