Excellence in Legal Research.
Promoting Polish achievements in the area of legal sciences abroad
Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Instytut Nauk Prawnych PAN otrzymał w ramach programu Dialog środki na realizację projektu “Excellence in Legal Research. Promoting Polish achievements in the area of legal sciences abroad”.
![]() |
![]() |
Realizacja projektu przyczyni się do umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez zwiększenie udziału polskich badaczy z zakresu nauk prawnych w międzynarodowej komunikacji naukowej i popularyzację polskiej myśli prawnej w zakresie bieżących problemów badawczych, kluczowych dla globalnego rozwoju społeczno-gospodarczego, w dziedzinie nauk prawnych i pokrewnych. Dzięki wnikliwej ocenie propozycji projektów wydawniczych przez Radę Naukową Projektu pod przewodnictwem dr hab. Celiny Nowak, prof. INP PAN będzie możliwe podjęcie przez wykonawców pionierskich prac w zakresie zidentyfikowanych problemów, co przyczyni się do podniesienia jakości i przełomowości badań naukowych (frontier research), prowadzonych przez polskich naukowców w pracy nad publikacjami, będącymi efektem realizacji projektu.
Wyłonieni w konkursie wykonawcy mikroprojektów wydawniczych: siedmiu autorów monografii i siedmiu autorów artykułów naukowych otrzymają dostęp do źródeł informacji naukowej w zasobach Instytutu Nauk Prawnych PAN (subskrybowanych baz pełnotekstowych, systemów informacji prawnej, usług z zakresu informacji naukowej i bogatego księgozbioru, uzupełnianego wg. dezyderatów zgłaszanych przez wykonawców). Dodatkowo będą mieli możliwość zrealizowania kwerendy w zagranicznym ośrodku naukowym.
Przez okres osiemnastu miesięcy wykonawcy będą regularnie spotykać się z kierownikiem projektu podczas otwartych seminariów w siedzibie Instytutu. Przewidziano również bieżącą konsultację z Radą Naukową Projektu i konsultantami dziedzinowymi (polskimi i zagranicznymi), redaktorami prowadzącymi w Wydawnictwie INP PAN, a także seminaria robocze i warsztaty z zakresu strategii skutecznego publikowania wyników badań naukowych w modelu Open Access. We współpracy z obsługą administracyjną projektu uczestnicy seminarium (wykonawcy projektu) będą mogli opracować optymalną ścieżkę publikacyjną, tzn. wybrać czasopismo naukowe o zasięgu międzynarodowym, do którego zostaną przesłane teksty artykułu oraz opracować zgłoszenie wydawnicze projektu do prestiżowego wydawnictwa zagranicznego.
Seminaryjny charakter projektu ma na celu nie tylko monitorowanie bieżących postępów w realizacji projektów wydawniczych, ale przebudowę myślenia o jakości polskiej nauki, wypracowanie modelu większego upublicznienia badań, szerszego niż obecnie konfrontowania założeń z innymi badaczami, a przy tym weryfikowania ich jeszcze na etapie powstawania publikacji naukowych (co jest praktyką powszechną w zachodnich środowiskach naukowych, ale w polskiej nauce praktycznie nie funkcjonuje).
Wszystkie teksty stworzone w ramach projektu zostaną opublikowane w modelu Open Access, aby zwiększyć międzynarodową widoczność publikacji i jej cytowalność w gronie uznanych badaczy. Wprowadzenie do międzynarodowego obiegu naukowego publikacji dostępnych w modelu Open Access o znacznym stopniu odkrywczości, innowacyjności prezentowanych badań, pozwoli także zebrać dane wyjściowe do badań nad skutecznością przyjętej w projekcie wydawniczym strategii publikowania prac polskich naukowców z dziedziny prawa o tematyce aktualnych problemów badawczych, oraz porównania jej efektów przez informatologów.
Szczegóły konkursu zostaną podane już wkrótce.