Nakładem Wydawnictwa INP PAN ukazała się monografia dr Justyny Włodarczyk-Madejskiej i Dominika Wzorka pt. W pogoni za… Praktyka korzystania z europejskiego nakazu aresztowania przez polskie organy wymiaru sprawiedliwości, będąca efektem realizowanego w Zakładzie Kryminologii INP PAN grantu: „Doświadczenia Polaków deportowanych z Wielkiej Brytanii wobec kontaktu z wymiarem sprawiedliwości”, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach projektu Harmonia (2018/30/M/HS5/00816).
Tytuł książki odnosi się zarówno do osób mających doświadczenia postekstradycyjne, jak i do organów wymiaru sprawiedliwości. Pierwsi z nich, wyjeżdżając za granicę, gonili za lepszym życiem, lepszą pracą, marzeniami, ale także próbowali uciec przed konsekwencjami swoich zachowań, karą, więzieniem. Organy wymiaru sprawiedliwości z kolei poszukiwały tych osób w ramach procedury ENA z uwagi na konieczny udział tych osób w prowadzonych postępowaniach, głównie wykonawczych, a zatem do odbycia kary pozbawienia wolności.
Celem książki W pogoni za… Praktyka korzystania z europejskiego nakazu aresztowania przez polskie organy wymiaru sprawiedliwości jest opisanie praktyki wydawania europejskich nakazów aresztowania przez polskie sądy oraz wykonywania ich przez organy sądowe innych państw członkowskich UE, a także opisanie doświadczeń osób poddanych procedurze ENA. Korzystając z różnorodnych metod i technik badawczych, Autorzy starali się w toku prowadzonych analiz odpowiedzieć na pytanie, jak w praktyce funkcjonuje jeden z najstarszych mechanizmów europejskiej współpracy sądowej, jakim jest europejski nakaz aresztowania, w tym również jakie są doświadczenia postekstradycyjne Polaków wydalonych z Wielkiej Brytanii i innych krajów wskutek kontaktu z polskim lub brytyjskim wymiarem sprawiedliwości.
To, co dotąd w zasadzie niespotykane w literaturze dotyczącej ENA, lub zupełnie sporadycznie, jest z pewnością największym atutem niniejszej książki. Są to historie osób, wobec których instrument ten został zastosowany, a więc bardzo konkretne przykłady pokazujące blaski i cienie życia badanych – w kraju przed i po emigracji oraz na emigracji. Historie te pokazują, jak wiele w ich życiu zmieniło przekazanie do Polski, jak duża część ich życia uległa zniszczeniu wskutek takiego przekazania. Książka ta prezentuje zatem dwojakie, często diametralnie różne, spojrzenie na ENA – oczami osób stosujących ten instrument, ale również oczami osób, wobec których został on zastosowany. Autorom monografii zależało na tym, by spotkały się one w jednym miejscu, w jednej publikacji, po to by osoby, które sięgną do książki, miały pełny obraz kryjący się pod hasłem „stosowanie ENA”.
Autorzy sięgnęli po wiele metod badawczych: analizę przepisów prawa, literatury i danych zastanych. Przeprowadzili szereg badań, a wśród nich badanie akt spraw sądowych, wywiady z osobami mają- cymi doświadczenie postekstradycyjne oraz wywiady eksperckie z osobami mającymi kontakt w pracy z takimi osobami. Badanie akt miało charakter ogólnopolski, dzięki czemu jego wyniki pozwalają przyjrzeć się stosowaniu ENA przez polskie sądy. Wywiady eksperckie z kolei pozwalają poznać głębiej tajniki funkcjonowania tego instrumentu, pojawiających się trudności i sposobów radzenia sobie z nimi przez poszczególne podmioty zaangażowane na pewnym etapie w ten instrument.
Prezentowana książka ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ dotyczy nie tylko postępowania karnego, ale w pewnym stopniu prawa europejskiego, prawa konstytucyjnego czy nawet elementów prawa policyjnego. Podkreślenia przy tym wymaga, że wybrane zagadnienie zostało przedstawione z perspektywy rozważań teoretycznych, ale również z uwzględnieniem praktyki stosowania prawa. […] Nie będzie przesadą stwierdzenie, że recenzowana monografia należy do tych opracowań, które długo pozostają w pamięci, zarówno ze względu na wysoki poziom merytoryczny, jak też niezwykle przejrzysty sposób prowadzenia wywodu. […] Powiem wprost od dawna nie czytałem tak wnikliwie przeprowadzonych badań naukowych, a w powiązaniu z opracowaniem teoretycznym we wstępnej części pracy mogę śmiało stwierdzić, że każdy procesualista, kryminolog, czy wreszcie przedstawiciel zawodu prawniczego powinien zapoznać się ze wskazaną pozycją. […] Oryginalne tezy sprawiają, że pracę świetnie się czyta. [dr Paweł Czarnecki].
(z recenzji dr. Pawła Czarneckiego, UJ)
Autorzy: dr Justyna Włodarczyk-Madejska, Dominik Wzorek
Recenzja wydawnicza: dr Paweł Czarnecki
ISBN: 978-83-66300-92-7 (książka)
e-ISBN: 978-83-66300-93-4 (ebook)
DOI: 10.5281/zenodo.12690090
Ilość stron: 296
Publikacja dr Justyny Włodarczyk-Madejskiej i Dominika Wzorka dostępna jest w e-Bibliotece Prawniczej w modelu Open Access.
Zachęcamy do interesującej lektury.